top of page

Nejdůležitější otázka. Znáte ji?


JSME VE STŘEDU #11

Tentokrát krátké zamyšlení s Davidem Vrbou


Na toto téma už byly napsány stohy. Trochu se tedy zdráhám na jeden ze stohů ještě přidat, ale udělám to. Téma a otázku samotnou mi připomnělo video dnes již bývalého jezdce Formule 1 Sebastiana Vettela. Určitě si video prohlédněte do konce, je inspirativní a velmi lidské.

Kdo jsem? Tedy, jaká je moje identita? Malý spoiler hned na začátku, není to to, co děláte. Ani když jste mistr světa. Ano – myslím si, že vědět, kdo jsme, nehledě na naše role, je velmi důležité. Snad to nejdůležitější.

Měli jste už možnost si na tuto otázku odpovědět? Pokud znáte program Báječný midlife, tak určitě. Otázka, kdo jsem, je první a opravdu nejdůležitější. Po ní se už jednodušeji odpovídá na druhou velmi důležitou – proč tady jsem?

Potom už to je docela hračka. Kam směřujeme, a jak se tam dostaneme? Určitě bych nechtěl, aby to vypadalo, že téma bagatelizuji. Ba naopak. Chci právě poukázat na to, jak důležité je si tyto otázky připomínat, stále a stále. Obzvláště v době, kdy jsou před námi změny anebo, když jsme se stali součástí změny.

Naše identita nejsou naše role.

Je to koktejl, do kterého se nám postupně něco přimíchalo. Základem jsou naše hodnoty, které jsme si vytvořili v průběhu let. Díky prostředí, našim hrdinům, tedy lidem, které respektujeme, a nakonec díky klíčovým momentům, které nás ovlivnily.

Do koktejlu patří také naše danosti nebo, chcete-li, talenty, které všichni máme, a jen když je využíváme, cítíme se dobře. V neposlední řadě jsou to naše vášně, které (pokud jim nasloucháme) nás dovedou právě k tomu, co od života ještě chceme.

Ale pozor, s vášněmi je to těžší. Ne vždy jsou jasné. Jen abyste si teď neřekli, že když je nemáte, tak nenajdete, co opravdu od života chcete. Někdy se musí odkrýt zkoušením, objevováním. Opravdu mohou být zakryty nánosy, které přinesly roky a aktivity, jež jste dělat museli.

Ale zpět k identitě, k tomu, kdo (skutečně) jste. Vaše role – minulé, současné nebo budoucí – koktejl jistě ochutí, ale vaše identita si tak trochu žije sama.


A zde je ten trik. Když ji využíváme na maximum a žijeme v souladu s ní, je nám dobře, máme spoustu energie, těšíme se na další den.

Co se děje, když tomu tak není, je nasnadě. V čem by měl nebo mohl být midlife časem, na který se da těšit? Právě v tom, že bychom se mohli o hodně více soustředit na to, abychom žili v souladu s naší identitou. Midlife přináší změny – chtěné, ale i nechtěné. Je to cca 50/50. Jak na ně reagujeme (znalí a vědomi si své identity, nebo ne), je jen na nás.

Buďte sví!!! A k tomu dodám (a připomínám i sobě), dovolte i těm ostatním, aby byli!

David


Sebastian Vettel - inspirativní video, když ukončoval svou kariéru (4 min)David Vrba

CEO, konzultant, mentor, kouč, infopreneur, inspirátor, MEA Alumni, MMM zakladatel,

Chief People & Culture Officer @ČS

Více o Davidovi zdeKam si můžete přijít pro další inspiraci?


Dlouhověkost a zdraví: Jde to ruku v ruce? - svižné setkání MMM INSPI 6.10.203 8-9:30, tentokrát s Davidem Vrbou

Učení (se) a midlife - ranní zamyšlení MMM INSPI 20.10.203 8-9:30, tentokrát s Ivetou Clarke

Báječný Midlife Premium - 12 týdenní jízda se zastaveními, inspirací od zajímavých hostů i mezi sebou navzájem, začínáme 5. listopadu


Věříme, že na midlife i léta po něm se můžeme těšit. Sami jsme na cestě. Hledáme, chybujeme a učíme se každý den. Přinášíme inspiraci, zajímavé zdroje i otázky, které provokují. Spojujeme zajímavé lidi, vytváříme prostor pro sdílení i hlubší zamyšlení. Pokud vás napadá kdokoliv, pro koho by tato inspirace mohla mít hodnotu, přepošlete mu link na tuto zprávu.


Chcete dostávat tipy “Jsme ve středu” pravidelně do e-mailu? Dejte nám vědět, zařídíme to.


Comments


bottom of page