top of page

Midlife v Česku a na Slovensku II


JSME VE STŘEDU #28


Minule jsme se společně poprvé podívali na výsledky letošního výzkumu mezi midlifery v Česku a na Slovensku. (Midlife v Česku a na Slovensku I

 


Krátké připomenutí...

S překvapením jsme zjistili, že ačkoli si zejména mladší ročníky často myslí, že život po čtyřicítce už dávno skončil, naprostá většina našich respondentů je se životem spokojená a “do truhly se nechystá”. Trochu nás překvapilo, že spokojenější jsou ženy a lidé nad 50 let (a co teprve ženy 50+!). 

 

Neznamená to ale, že by si midlifeři neuvědomovali,  že se nacházejí v přelomové fázi života. Polovina z respondentů uvedla, že řeší zcela nová životní témata, 22 % z nich uvedlo, že prožívají osobní zemětřesení. 


Práce: Rozhodně to nechceme “doklepat” 

Hlavním tématem až poloviny lidí po 40-cce je možná překvapivě práce a její smysl. 

 

Pro midlifery hraje největší roli pro zaměstnání v budoucnosti smysluplnost a naplnění (4,6/5), na druhém konci žebříčku, stále ale velmi důležité, jsou pak finance (3,4/5).  

 

Důležitá je také možnost se dál učit, vstřebávat nové věci (ženy víc než muži, 4,4 vs 4,2) a flexibilita pracovního uspořádání. Midlifeři také chtějí to, co tak pracně nabyli, předávat dál. Zkrátka, už se nabruslili dost, chtějí zúročit své zkušenosti, méně bruslit a více “tvořit hru” (řešeno hokejovým žargonem, starší hokejista zkrátka hraje jinak než mladý hokejista).   
20 % respondentů neuvažuje o změně v práci. Plných 44 % odpovídajících uvedlo, že chce své zaměření či roli změnit zásadně.    


Pozn: * Součet odpovědí může převyšovat počet respondentů, bylo možné označovat více odpovědí.


Nepřekvapí, že hlavní bariérou ve změně je ve více než 50 % případů obava ze ztráty finanční jistoty, objevuje se také nejasnost, kterým směrem se posouvat. A krátké zamyšlení na závěr:

Čísla se blíží obecným údajům, podle kterých jsou mezi midlifery přibližně stejně zastoupeny 3 scénáře:


Zůstaneme na stejné cestě?
Zkorigujeme svou cestu, přičemž směřování zůstane stejné?
Nebo prozkoumáme zcela nová území, tedy vydáme se zcela jiným směrem?

Ne každý midlifer musí nutně udělat veliký kotrmelec a vydat se na úplně novou cestu. Mnoho lidí si prostě "jen" upraví, zkoriguje, vědomě zedituje svůj současný život. A někteří si potvrdí, že jsou na skvělé cestě už nyní a změní jen opravdu málo.Zůstat

Možná jsme nyní tam, kde chceme být. Pokrok může spočívat v tom, že budeme dělat věci jen trochu jinak. Drobná zjednodušení. Posun v prioritách směrem k tomu, co nás baví. Drobné změny v rovnováze mezi aktivitou a odpočinkem, prací pro peníze a pro bono, rodinou a prací…


Rozvíjet

Druhý scénář staví na tom, co již máme, a přidává i zvenku více viditelné změny. Můžeme v rámci stávající firmy změnit svou roli nebo kontext, ve kterém ji vykonáváme. Zkrátit svůj úvazek. Posunout se z role lídra do role mentora. Aktivně si vytvářet svou pozici tak, ať s radostí a smysluplně přinášíme firmě hodnotu.


Prozkoumat

A někdo se rozhodneme pro velkou změnu. Odstartujeme něco zcela nového, kde jsme ještě nebyli, ale moc nás to tam táhne. Chce to odvahu. A také přípravu a možná překvapivě moudré plánování. Ale v konečném důsledku i při sebelepším plánování potřebujeme v jeden moment odvážně vykročit.


 A jak to máte vy?

Jak přemýšlíte nad zaměstnáním v druhé polovině života vy?

Před jakou změnou stojíte?

Commentaires


Baví vás tento způsob přemýšlení?
Chcete víc otázek, questů, zamyšlení?
Nebo byste rádi poznali další lidi, kteří řeší podobná témata, a inspirovali se navzájem?

Aktuálně dáváme dohromady skupinu pro další běh programu Báječný Midlife Premium. Začínáme 6. října, registrace jsou v plném proudu už nyní. Pokud se chcete přidat, dejte nám o sobě vědět.

V MMM věříme, že na midlife i léta po něm se můžeme těšit. Sami jsme na cestě. Hledáme, chybujeme a učíme se každý den. Přinášíme inspiraci, zajímavé zdroje i otázky, které provokují. Spojujeme zajímavé lidi, vytváříme prostor pro sdílení i hlubší zamyšlení. Pokud vás napadá kdokoliv, pro koho by tato inspirace mohla mít hodnotu, přepošlete mu link na tuto zprávu.

 

Chcete dostávat tipy “Jsme ve středu” pravidelně do e-mailu? Dejte nám vědět, zařídíme to.

 

 

#WonderfulMidlife

bottom of page