top of page
Search

Budeme žít a pracovat déle. Jsme na to my, společnost a firmy připraveni?

JSME VE STŘEDU #45


Svižné zamyšlení nad realitu firem i nás midliferů, tentokrát s Davidem Vrbou 


Kalendář nám ukazuje rok 2025, ale naše firemní kultury jako by zamrzly v době, kdy nejsilnější generace přicházely na pracovní trh a do důchodu se chodilo před šedesátkou. Jenže svět se mění a my s ním. Žijeme déle, pracujeme déle a nejsilnější generace se přesouvají k věku okolo padesátky. Otázka zní - jsou na to naše firmy, společnost a hlavně my sami připraveni?


S globálním stárnutím populace se organizace potýkají s novou realitou: starší pracovníci se stávají klíčovou součástí pracovního trhu.


Výzkum Bain & Company ukazuje, že do roku 2030 bude celosvětově přibližně 150 milionů pracovních míst obsazeno lidmi ve věku 55 let a více.


V rozvinutých zemích bude skupina 55+ tvořit více než čtvrtinu pracovní síly.

Tento trend je dán nižší porodností, delší délkou života a posunem důchodového věku. Navíc řada lidí pracuje ještě déle. Někdo chce, někdo musí z finančních důvodů.


Přesto většina firem stále jakoby žila v minulém století. Jejich strategie, rigidní pracovní podmínky i firemní kultura jakoby ignorovaly rostoucí význam této skupiny, i samotný fakt, že dnešní energický padesátník nebo šedesátník může být pro firmu velkým přínosem.


Midlifeři přinášejí zkušenosti, stabilitu, loajalitu a hluboké znalosti. Výzkumy navíc ukazují, že vykazují vyšší spokojenost s prací i životem. 


Klíčovým zjištěním z průzkumu mezi více než 40 000 pracovníky v 19 zemích je, že motivace zaměstnanců se s věkem mění. Zatímco mladší pracovníci upřednostňují finanční ohodnocení, lidé nad 60 let kladou důraz na zajímavou práci, autonomii a flexibilitu. 


Mnozí přecházejí na částečné úvazky nebo samostatnou výdělečnou činnost. Ne proto, že by nezvládali plný úvazek, ale proto, že hledají větší smysl a rovnováhu. Chtějí využívat své zkušenosti, přinášet hodnotu a zároveň mít čas na další oblasti života.


Společnost Bain & Company identifikovala šest pracovních archetypů, které odrážejí různé motivace zaměstnanců napříč věkem i profesemi:


  • Operátor (Operator): Hledá smysl života mimo práci, oceňuje stabilitu a předvídatelnost, často vnímá kolegy jako přátele.

  • Řemeslník (Artisan): Motivován zvládnutím svého řemesla, vyhledává práci, která ho fascinuje, a cení si autonomie.

  • Ambiciózní (Striver): Chce něco dokázat, motivuje ho status a odměna, je soutěživý a plánuje dopředu.

  • Dárce (Giver): Nachází smysl v pomoci druhým, nejméně ho motivují peníze, silně týmový duch.

  • Objevitel (Explorer): Oceňuje svobodu a nové zkušenosti, je ochoten vyměnit jistotu za flexibilitu, hledá rozmanitost.

  • Průkopník (Pioneer): Chce měnit svět, silně se identifikuje se svou prací, je autonomní a tolerantní k riziku.


U starších pracovníků převažují zejména archetypy Řemeslník a Dárce, kteří kladou důraz na mistrovství, autonomii a smysluplný přínos pro druhé. Firmy, které chtějí využít potenciál této skupiny, by měly nabídnout flexibilní pracovní podmínky, cílené vzdělávání a příležitosti k mentorství.


Výzvou zůstává, že ne všechny pozice jsou vhodné pro starší pracovníky a ne všichni mohou snadno měnit kariéru v pozdějším věku.  A ruku na srdce, také ne všichni chtějí. Ale to platí napříč všemi generacemi. Neznamená to však, že bychom u kterékoliv generace měli přehlížet její potenciál.


Věková diskriminace stále přetrvává a málokterá organizace má komplexní program pro vícegenerační pracovní sílu. A přitom firmy, které  investují do věkové diverzity, těží z nižší fluktuace, vyšší produktivity a loajality.


Rostoucí význam starších pracovníků je tedy nejen demografickou nevyhnutelností, ale i obchodní nutností.

Firmy, které proaktivně přizpůsobí své strategie, budou lépe připraveny na budoucí výzvy a dosáhnou dlouhodobého úspěchu v době výrazných demografických změn a stárnoucí společnosti.


Jak to máte vy? 


  • Kdy jste se naposledy na demografickou situaci podívali z nadhledu? Kdy jste se zamysleli nad tím, jaký má vliv na vaší firmu / podnikání / tým / projekt? Nakolik je vaše stávající přemýšlení a pohled na věc dlouhodobě udržitelné?


  • Jak často se přistihnete u myšlenky typu “Ten je moc / málo starý na to, aby mohl dělat dobře XY…”? A pokud vás taková myšlenka napadne, z čeho vychází? O jaká data se opíráte? A neházíte třeba nevědomky, ze zvyku, všechny lidi do jednoho pytle?


  • Jakou hodnotu by pro vás mohli přinést lidé v archetypu Dárce a Řemeslník? Nejsou dokonce řešením pro některá témata, kterým čelíte? 


  • A jak jste na tom vy osobně? V kterém archetypu se vidíte? Co to pro vás znamená? 


Já jsem nyní určitě nejblíže archetypu Objevitel. Objevuji nové země. Učím se. Objevuji svůj vnitřní svět. To mě baví. To mě naplňuje.


Přeju, ať se nám midliferům daří nacházet a ukazovat své kvality, udržet si energii a růstové nastavení. A firmám, ať se daří sundávat klapky z očí, které ve finále škodí hlavně jim samotným. 


David


Chcete dostávat tipy “Jsme ve středu” pravidelně do e-mailu? Dejte nám vědět, zařídíme to! KLIK
A pokud vás napadá kdokoliv, pro koho by “Jsme ve středu” mohlo být zajímavé,
přepošlete mu link nebo sdílejte na sítích :)
Předem moc děkujeme za šíření myšlenek o moudrém midliferství!

 
 

Baví vás tento způsob přemýšlení?
Chcete víc otázek, questů, zamyšlení?
Nebo byste rádi poznali další lidi, kteří řeší podobná témata, a inspirovali se navzájem?

Aktuálně dáváme dohromady skupinu pro další běh programu Báječný Midlife Premium. Pokud se chcete přidat, dejte nám o sobě vědět.

V MMM věříme, že na midlife i léta po něm se můžeme těšit. Sami jsme na cestě. Hledáme, chybujeme a učíme se každý den. Přinášíme inspiraci, zajímavé zdroje i otázky, které provokují. Spojujeme zajímavé lidi, vytváříme prostor pro sdílení i hlubší zamyšlení. Pokud vás napadá kdokoliv, pro koho by tato inspirace mohla mít hodnotu, přepošlete mu link na tuto zprávu.

 

Chcete dostávat tipy “Jsme ve středu” pravidelně do e-mailu? Dejte nám vědět, zařídíme to.

 

 

#WonderfulMidlife

bottom of page